PTGL05AS3R9K2B51A0
Murata Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL05AS3R9K2B51A0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL05AS3R9K2B51A0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 3.9OHM DISC
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.138" T (5.50mm x 3.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):3.9 Ohms
Ratings:-
Packaging:-
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 30V 340mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):452mA
Current - Max:3.5A
Current - Hold (Ih) (Max):340mA