PTGL05AR550H4P51A0
Buy PTGL05AR550H4P51A0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL05AR550H4P51A0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 55OHM DISC
(In US Dollars)
1500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:80V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.177" T (5.50mm x 4.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):55 Ohms
Ratings:-
Packaging:-
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 80V 62mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):115mA
Current - Max:700mA
Current - Hold (Ih) (Max):62mA