PTGL06AR0R8M1B51B0
Buy PTGL06AR0R8M1B51B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL06AR0R8M1B51B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 8.1OHM DISC
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:16V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.256" Dia x 0.138" T (6.50mm x 3.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):800 mOhms
Ratings:-
Packaging:-
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 16V 505mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):955mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):505mA