PTGL05AR151H8P52B0
Buy PTGL05AR151H8P52B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL05AR151H8P52B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 265V 35MA RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Max:265V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.236" Dia x 0.236" T (6.00mm x 6.00mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):150 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 35mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):65mA
Current - Max:200mA
Current - Hold (Ih) (Max):35mA