PTCCL17H491HBE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCCL17H491HBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCCL17H491HBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCCL17H491HBE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | PTC RESET FUSE 265V 490MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.86 | $2.652 | $2.203 | $1.836 | $1.632 | |
| 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 5000 pcs | ||
| $1.55 | $1.305 | $1.224 | $1.142 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 265V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.650" Dia x 0.217" T (16.50mm x 5.50mm) |
| Series: | PTCCL |
| Resistance - 25°C (Typ): | 4.4 Ohms |
| Ratings: | - |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | BC3409 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.846" (21.50mm) |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 490mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 735mA |
| Current - Max: | 3.5A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 490mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCCL17H491HBE, use the request quote form to request PTCCL17H491HBE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCCL17H491HBE.The price and lead time for PTCCL17H491HBE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCCL17H491HBE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


