PTCCL13H281HTE
Electro-Films (EFI) / Vishay
PTCCL13H281HTE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCCL13H281HTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTCCL13H281HTE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description PTC RESET FUSE 265V 280MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:265V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.492" Dia x 0.217" T (12.50mm x 5.50mm)
Series:PTCCL
Resistance - 25°C (Typ):11 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:2322 662 52813
BC1374
PTCCL13H281HBC
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 280mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):420mA
Current - Max:1.8A
Current - Hold (Ih) (Max):280mA