PRD48BF480T400A00
Vicor
PRD48BF480T400A00
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRD48BF480T400A00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PRD48BF480T400A00
Manufacturer Vicor
Description V.I CHIP PRM REGULATOR EVAL BOAR
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output:5 V ~ 55 V
Voltage - Input:38 V ~ 55 V
Utilized IC / Part:PRM48BF480T400A
Supplied Contents:Board(s)
Series:VI Chip® PRM®
Regulator Topology:Buck-Boost
Power - Output:400W
Outputs and Type:1, Non-Isolated
Other Names:1102-1192
PRD48BF480T400A00-ND
Moisture Sensitivity Level (MSL):5 (48 Hours)
Main Purpose:DC/DC, Step Up or Down
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Frequency - Switching:1MHz
Current - Output:8.33A