PRD48BF480T600A00
Vicor
PRD48BF480T600A00
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRD48BF480T600A00 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PRD48BF480T600A00
Manufacturer Vicor
Description REGULATOR PRM 48V OUT 600W DEMO
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 6 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Output:48V
Voltage - Input:38 V ~ 55 V
Utilized IC / Part:PRM48BF480T600A00
Supplied Contents:Board(s)
Series:VI Chip® PRM®
Regulator Topology:Buck-Boost
Power - Output:600W
Outputs and Type:1, Non-Isolated
Other Names:1102-5409
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Main Purpose:DC/DC, Step Up or Down
Frequency - Switching:1MHz
Current - Output:12.5A