PRD25-D48-S3-P-D
CUI, Inc.
PRD25-D48-S3-P-D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PRD25-D48-S3-P-D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PRD25-D48-S3-P-D
Manufacturer CUI Inc.
Description Module DC-DC 48VIN 1-OUT 3V 7.5A 25W 6-Pin Tray
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 147 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Isolation:2.25kV
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.10" L x 0.96" W x 0.33" H (27.9mm x 24.4mm x 8.4mm)
Series:PRD25
Power (Watts):25W
Packaging:Tray
Package / Case:6-DIP Module
Other Names:102-3726
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency:89.5%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 7.5A 36V - 75V Input
Current - Output (Max):7.5A