PM3316-2R2M
Bourns, Inc.
PM3316-2R2M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PM3316-2R2M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PM3316-2R2M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 2.2UH 6.1A 12 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Shielding:Unshielded
Series:PM3316
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:M9702TR
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Material - Core:Ferrite
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:2.2µH
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:2.2µH Unshielded Wirewound Inductor 6.1A 12 mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR):12 mOhm
Current Rating:6.1A
Current - Saturation:7A