PM3316-1R5M-RC
Bourns, Inc.
PM3316-1R5M-RC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PM3316-1R5M-RC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PM3316-1R5M-RC
Manufacturer Bourns
Description Ind Power Wirewound 1.5uH 20% 1KHz 50Q-Factor Ferrite 6.5A T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 37109 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Shielding:Unshielded
Series:PM3316
Ratings:-
Q @ Freq:50 @ 3MHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:M8558TR
PM33161R5MRC
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:1.5µH
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)
Frequency - Self Resonant:95MHz
Detailed Description:1.5µH Unshielded Wirewound Inductor 6.5A 9 mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR):9 mOhm
Current Rating:6.5A
Current - Saturation:8A