PM3316-1R0M-RC
Bourns, Inc.
PM3316-1R0M-RC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PM3316-1R0M-RC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PM3316-1R0M-RC
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 1UH 7.5A 7 MOHM SMD
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs12500 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Shielding:Unshielded
Series:PM3316
Ratings:-
Q @ Freq:20 @ 10MHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:M8557TR
PM33161R0MRC
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1kHz
Inductance:1µH
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)
Frequency - Self Resonant:137MHz
Detailed Description:1µH Unshielded Wirewound Inductor 7.5A 7 mOhm Nonstandard
DC Resistance (DCR):7 mOhm
Current Rating:7.5A
Current - Saturation:9A