PD55008TR-E
STMicroelectronics
PD55008TR-E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD55008TR-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PD55008TR-E
Manufacturer STMicroelectronics
Description Single N-Channel 40 V 52.8 W Silicon Surface Mount Mosfet POWERSO-10RF
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2644 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Test:12.5V
Voltage - Rated:40V
Transistor Type:LDMOS
Supplier Device Package:PowerSO-10RF (Formed Lead)
Series:-
Power - Output:8W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:PowerSO-10RF Exposed Bottom Pad (2 Formed Leads)
Other Names:497-6474-2
PD55008TR-E-ND
PD55008TRE
Noise Figure:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Gain:17dB
Frequency:500MHz
Detailed Description:RF Mosfet LDMOS 12.5V 150mA 500MHz 17dB 8W PowerSO-10RF (Formed Lead)
Current Rating:4A
Current - Test:150mA