PD55008-E
STMicroelectronics
PD55008-E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD55008-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PD55008-E
Manufacturer STMicroelectronics
Description Trans RF MOSFET N-CH 40V 4A 3-Pin(2+Tab) PowerSO-10RF (Formed lead) Tube
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 1293 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Test:12.5V
Voltage - Rated:40V
Transistor Type:LDMOS
Supplier Device Package:10-PowerSO
Series:-
Power - Output:8W
Packaging:Tube
Package / Case:PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Other Names:497-5299-5
PD55008E
Noise Figure:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Gain:17dB
Frequency:500MHz
Detailed Description:RF Mosfet LDMOS 12.5V 150mA 500MHz 17dB 8W 10-PowerSO
Current Rating:4A
Current - Test:150mA