PD55008L-E
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD55008L-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PD55008L-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PD55008L-E |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | TRANSISTOR RF 5X5 POWERFLAT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $14.58 | $13.398 | $11.316 | $10.066 | $9.233 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 12.5V |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 40V |
| Transistor Type: | LDMOS |
| Supplier Device Package: | PowerFLAT™ (5x5) |
| Series: | - |
| Power - Output: | 8W |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 8-PowerVDFN |
| Other Names: | 497-6473-6 |
| Noise Figure: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain: | 19dB |
| Frequency: | 500MHz |
| Detailed Description: | RF Mosfet LDMOS 12.5V 150mA 500MHz 19dB 8W PowerFLAT™ (5x5) |
| Current Rating: | 5A |
| Current - Test: | 150mA |
| Base Part Number: | PD55008 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PD55008L-E, use the request quote form to request PD55008L-E pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PD55008L-E.The price and lead time for PD55008L-E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PD55008L-E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

