PD55008L-E
STMicroelectronics
PD55008L-E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD55008L-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PD55008L-E
Manufacturer STMicroelectronics
Description TRANSISTOR RF 5X5 POWERFLAT
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5000 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Test:12.5V
Voltage - Rated:40V
Transistor Type:LDMOS
Supplier Device Package:PowerFLAT™ (5x5)
Series:-
Power - Output:8W
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:8-PowerVDFN
Other Names:497-6473-6
Noise Figure:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Gain:19dB
Frequency:500MHz
Detailed Description:RF Mosfet LDMOS 12.5V 150mA 500MHz 19dB 8W PowerFLAT™ (5x5)
Current Rating:5A
Current - Test:150mA