PAH50S4812/V
TDK-Lambda Americas, Inc.
PAH50S4812/V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PAH50S4812/V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PAH50S4812/V
Manufacturer TDK-Lambda Americas Inc.
Description DC/DC CONVERTER 12V 50W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 35 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Voltage - Working:50W
Voltage - Output 4:-
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:12V
Voltage - Input (Max):76V
Voltage - Dropout (Typical):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Series:PAH
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:ITE (Commercial)
Polarization:9-DIP Module, 1/2 Brick
Output Configuration:1
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:PAH50S4812/V
Line Regulation:86%
Features:Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Feature Pins:4.2A
Expanded Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.2A 36V - 76V Input
Current - Breakover:1.5kV (1500V)