P265-100A-D1C
Kavlico Pressure Sensors / Sensata Technologies
P265-100A-D1C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy P265-100A-D1C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. P265-100A-D1C
Manufacturer Kavlico Pressure Sensors / Sensata Technologies
Description SENSOR PRES ABS 0-100PSI 1/4"NPT
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:-
Termination Style:Packard, 3 Pin
Supplier Device Package:-
Series:-
Pressure Type:Absolute
Port Style:Threaded
Port Size:Female - 1/4" (6.35mm) NPT
Package / Case:Cylinder
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Other Names:1861-1037
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Operating Pressure:100 PSI (689.48 kPa)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Maximum Pressure:1000 PSI (6894 kPa)
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Features:Temperature Compensated
Detailed Description:Pressure Sensor 100 PSI (689.48 kPa) Absolute Female - 1/4" (6.35mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder