OD6038-12MBVXC01A
Orion Fans
OD6038-12MBVXC01A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD6038-12MBVXC01A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD6038-12MBVXC01A
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
(In US Dollars)
520 pcs
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:-
Voltage Range:-
Voltage - Rated:12VDC
Termination:3 Wire Leads
Static Pressure:0.970 in H2O (241.6 Pa)
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Series:OD6038
RPM:8000 RPM
Power (Watts):8.00W
Other Names:OD6038-12MBVXC01AX
OD603812MBVXC01A
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:58.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:50000 Hrs @ 40°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:Speed Sensor (Tach)
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.640A