OD6038-12HBXC10A
Orion Fans
OD6038-12HBXC10A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD6038-12HBXC10A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD6038-12HBXC10A
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Width:38.00mm
Weight:0.276 lb (125.19g)
Voltage Range:10.8 ~ 13.2VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:4 Wire Leads
Static Pressure:2.400 in H2O (597.8 Pa)
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Series:OD6038
RPM:14500 RPM
Power (Watts):28.80W
Other Names:1053-1621
OD6038-12HBXC10AX
OD6038-12MBXH10A
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:64.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lifetime @ Temp.:70000 Hrs @ 40°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:2.1A