OD172SAP-48HBXC
Orion Fans
OD172SAP-48HBXC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD172SAP-48HBXC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD172SAP-48HBXC
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 80 pcs
Data sheet
Width:50.80mm
Weight:-
Voltage Range:24 ~ 55VDC
Voltage - Rated:48VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:1.600 in H2O (398.6 Pa)
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Series:OD172SAP
RPM:4600 RPM
Other Names:1053-1182
OD172SAP-48HBXCX
OD172SAP48HBXC
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:67.0 dB
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:65000 Hrs @ 45°C
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:1.2A