OD172SAPL-24HB
Orion Fans
OD172SAPL-24HB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD172SAPL-24HB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD172SAPL-24HB
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 49 pcs
Data sheet
Width:38.50mm
Weight:-
Voltage Range:15 ~ 28VDC
Voltage - Rated:24VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.730 in H2O (181.8 Pa)
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Series:OD172SAPL
RPM:4000 RPM
Other Names:1053-1184
OD172SAPL-24HBX
OD172SAPL24HB
Operating Temperature:-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Noise:55.0 dB
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:60000 Hrs @ 45°C
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.970A