OD172SAP-24HBXC
Orion Fans
OD172SAP-24HBXC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OD172SAP-24HBXC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. OD172SAP-24HBXC
Manufacturer Orion Fans
Description FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 64 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Width:50.80mm
Weight:-
Voltage Range:15 ~ 28VDC
Voltage - Rated:24VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:1.600 in H2O (398.6 Pa)
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Series:OD172SAP
RPM:4600 RPM
Other Names:1053-1179
OD172SAP-24HBXCX
OD172SAP24HBXC
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:67.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Aluminum
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:65000 Hrs @ 45°C
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:2.3A