NTSB30120CTT4G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NTSB30120CTT4G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTSB30120CTT4G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NTSB30120CTT4G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 800 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.08V @ 15A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120V
Supplier Device Package:D2PAK-3
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:NTSB30120CTT4GOSCT
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 120V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Reverse Leakage @ Vr:800µA @ 120V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A