NTSB20U100CT-1G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NTSB20U100CT-1G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTSB20U100CT-1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NTSB20U100CT-1G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V I2PAK
(In US Dollars)
350 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:790mV @ 10A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Supplier Device Package:I2PAK (TO-262)
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Tube
Package / Case:TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Schottky
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Detailed Description:Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 10A Through Hole TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Current - Reverse Leakage @ Vr:800µA @ 100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A