NTPS-24-5
Red Lion Controls
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTPS-24-5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NTPS-24-5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NTPS-24-5 |
|---|---|
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Description | DIN PWR SUPPLY 5A24VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $481.98 | $450.371 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Voltage - Input: | 100 ~ 120 VAC, 220 ~ 240 VAC |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 4.61" L x 1.26" W x 4.88" H (117.0mm x 32.0mm x 124.0mm) |
| Series: | N-TRON® |
| Power (Watts): | 120W |
| Other Names: | NTPS-24-5-ND RLC654 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Minimum Load Required: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Output, IP20, Load Sharing |
| Efficiency: | 90.2% |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 24V 5A 100 ~ 120 VAC, 220 ~ 240 VAC Input |
| Current - Output (Max): | 5A |
| Approvals: | CB, CE, cURus |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NTPS-24-5, use the request quote form to request NTPS-24-5 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NTPS-24-5.The price and lead time for NTPS-24-5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NTPS-24-5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


