NTPC-AC-US
Red Lion Controls
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTPC-AC-US with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NTPC-AC-US with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NTPC-AC-US |
|---|---|
| Manufacturer | Red Lion Controls |
| Description | 7026TX-AC US POWER CORD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $35.83 | $33.075 | $30.319 | $28.022 | $26.644 | |
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | 18 AWG |
|---|---|
| Voltage Rating: | 125VAC |
| Style: | - |
| Shielding: | - |
| Series: | N-TRON® |
| Other Names: | NTPC-AC-US-ND RLC353 |
| Operating Temperature: | 105°C |
| Number of Conductors: | 3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Length: | 7.00' (2.13m) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 7.00' (2.13m) Power Cord Black NEMA 5-15P |
| Current Rating: | - |
| Cord Type: | - |
| Color: | Black |
| Approved Countries: | - |
| Approval Marks: | - |
| 2nd Connector: | - |
| 1st Connector: | NEMA 5-15P |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NTPC-AC-US, use the request quote form to request NTPC-AC-US pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NTPC-AC-US.The price and lead time for NTPC-AC-US depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NTPC-AC-US.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

