NTPF082N65S3F
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NTPF082N65S3F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NTPF082N65S3F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NTPF082N65S3F |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | SUPERFET3 650V TO220F PKG |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.33 | $7.499 | $6.166 | $5.166 | $4.499 | |
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 5V @ 4mA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±30V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220F-3 |
| Series: | SuperFET® III |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 82 mOhm @ 20A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 48W (Tc) |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names: | NTPF082N65S3F-ND NTPF082N65S3FOS |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Lead Free Status: | Lead free |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 3240pF @ 400V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 70nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 650V |
| Detailed Description: | N-Channel 650V 40A (Tc) 48W (Tc) Through Hole TO-220F-3 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 40A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NTPF082N65S3F, use the request quote form to request NTPF082N65S3F pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NTPF082N65S3F.The price and lead time for NTPF082N65S3F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NTPF082N65S3F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

