NRS8040T1R4NJGJ
Taiyo Yuden
NRS8040T1R4NJGJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NRS8040T1R4NJGJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NRS8040T1R4NJGJ
Manufacturer Taiyo Yuden
Description Inductor Power Shielded Wirewound 1.4uH 30% 100KHz Ferrite 7A 9.1mOhm DCR 3131 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 50218 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:587-2974-2
LM NRS8040T 1R4NJGJ
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:1.4µH
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Frequency - Self Resonant:63MHz
Detailed Description:1.4µH Shielded Wirewound Inductor 7A 9.1 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):9.1 mOhm Max
Current Rating:7A
Current - Saturation:10A