NRS8040T100MJGJ
Taiyo Yuden
NRS8040T100MJGJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NRS8040T100MJGJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NRS8040T100MJGJ
Manufacturer Taiyo Yuden
Description Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 3.1A 44.2mOhm DCR 3131 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32594 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Shielding:Shielded
Series:NR, S Type
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:587-2972-1
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:10µH
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)
Frequency - Self Resonant:22MHz
Detailed Description:10µH Shielded Wirewound Inductor 3.1A 44.2 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):44.2 mOhm Max
Current Rating:3.1A
Current - Saturation:3.8A