NRS8040T1R0NJGJ
Taiyo Yuden
NRS8040T1R0NJGJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NRS8040T1R0NJGJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NRS8040T1R0NJGJ
Manufacturer Taiyo Yuden
Description FIXED IND 1UH 7.8A 7.8 MOHM SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±30%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:LM NRS8040T 1R0NJGJ
Operating Temperature:-25°C ~ 120°C
Manufacturer Standard Lead Time:6 Weeks
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:1µH
Height - Seated (Max):0.165" (4.20mm)
Frequency - Self Resonant:85MHz
Features:-
Detailed Description:1µH Shielded Wirewound Inductor 7.8A 7.8 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):7.8 mOhm Max
Current Rating:7.8A
Current - Saturation:13A