NFM18PS474R0J3D
Murata Electronics
NFM18PS474R0J3D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NFM18PS474R0J3D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NFM18PS474R0J3D
Manufacturer Murata
Description NFM Series 0603 0.47 uF 2 A 6.3 V ±20 % 0.03 ohm EMI Filter
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 75793 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Thread Size:-
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:EMIFIL®, NFM18
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Other Names:490-6975-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Insertion Loss:-
Height (Max):0.028" (0.70mm)
Detailed Description:0.47µF Feed Through Capacitor 6.3V 2A 30 mOhm 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
DC Resistance (DCR) (Max):30 mOhm
Current:2A
Capacitance:0.47µF