NCV8502PDW50
onsemi
NCV8502PDW50
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8502PDW50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCV8502PDW50
Manufacturer onsemi
Description LDO Regulator, 150 mA 5.0 V
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 398 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):45V
Supplier Device Package:16-SOIC
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Packaging:Tube
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA 16-SOIC
Current - Supply (Max):19mA
Current - Quiescent (Iq):125µA
Current - Output:150mA