NCV8502PDW33R2
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NCV8502PDW33R2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8502PDW33R2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCV8502PDW33R2
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 3.3V 150MA 16SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):45V
Supplier Device Package:16-SOIC
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Output Configuration:Positive
Other Names:NCV8502PDW33R2OS
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 16-SOIC
Current - Supply (Max):19mA
Current - Quiescent (Iq):125µA
Current - Output:150mA