NCV8502PDW100R2G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NCV8502PDW100R2G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV8502PDW100R2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCV8502PDW100R2G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 10V 150MA 16SOIC
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):10V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):45V
Supplier Device Package:16-SOIC
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Output Configuration:Positive
Other Names:NCV8502PDW100R2GOS
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10V 150mA 16-SOIC
Current - Supply (Max):19mA
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:150mA