NCV4266-2CST33T3G
onsemi
NCV4266-2CST33T3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV4266-2CST33T3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCV4266-2CST33T3G
Manufacturer onsemi
Description Linear Voltage Regulator, LDO, 150 mA, Low Iq, with Enable, 3.3 V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 26609 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):-
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):45V
Supplier Device Package:SOT-223 (TO-261)
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-261-5, TO-261AB
PSRR:68dB (100Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SOT-223 (TO-261)
Current - Supply (Max):4mA
Current - Quiescent (Iq):60µA
Current - Output:150mA