NCV4269AD150R2G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV4269AD150R2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCV4269AD150R2G
Manufacturer onsemi
Description NCV4269AD150R2G; LDO Voltage Regulator; 150mA; 5V +/-2%; 5.5 to 45 Vin; 8-Pin SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 32283 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):45V
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:NCV4269AD150R2G-ND
NCV4269AD150R2GOSTR
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA 8-SOIC
Current - Supply (Max):3mA
Current - Quiescent (Iq):250µA
Current - Output:150mA