NCV4264-2D33R2G
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCV4264-2D33R2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCV4264-2D33R2G
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.266V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):45V
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:Automotive, AEC-Q100
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
PSRR:67dB (100Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA 8-SOIC
Current - Supply (Max):70µA
Current - Quiescent (Iq):55µA
Current - Output:100mA