NCP1851AFCCT1G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1851AFCCT1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1851AFCCT1G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1851AFCCT1G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Switching Battery Charger, 1.6 A, with Power Path Management |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.914 | $0.825 | $0.744 | $0.728 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Max): | 7.3V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 25-FlipChip (2.55x2.2) |
| Series: | - |
| Programmable Features: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 25-UFBGA, FCBGA |
| Other Names: | NCP1851AFCCT1G-ND NCP1851AFCCT1GOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | I²C, USB |
| Fault Protection: | Over Voltage |
| Detailed Description: | Charger IC Lithium Ion 25-FlipChip (2.55x2.2) |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max: | - |
| Battery Pack Voltage: | 4.5V (Max) |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1851AFCCT1G, use the request quote form to request NCP1851AFCCT1G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1851AFCCT1G.The price and lead time for NCP1851AFCCT1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1851AFCCT1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

