NCP186AMX120TAG
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP186AMX120TAG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP186AMX120TAG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP186AMX120TAG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LINEAR 1.2V 1A 8XDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | 30000 pcs | 75000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.133 | $0.125 | $0.117 | $0.107 | $0.103 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.585V @ 1A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.2V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 8-XDFN (1.6x1.2) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Soft Start |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-XFDFN Exposed Pad |
| PSRR: | 75dB (1kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | NCP186AMX120TAG-ND NCP186AMX120TAGOSTR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 1A 8-XDFN (1.6x1.2) |
| Current - Quiescent (Iq): | 140µA |
| Current - Output: | 1A |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP186AMX120TAG, use the request quote form to request NCP186AMX120TAG pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP186AMX120TAG.The price and lead time for NCP186AMX120TAG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP186AMX120TAG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
