NCP1835MN24T2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1835MN24T2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1835MN24T2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1835MN24T2 |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | IC BATT CHRGR LIION 4.242V 10DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $9.72 | $8.09 | $7.63 | $7.39 | $6.69 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Max): | 6.5V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 10-DFN (3x3) |
| Series: | - |
| Programmable Features: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C (TA) |
| Number of Cells: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Interface: | - |
| Fault Protection: | - |
| Detailed Description: | Charger IC Lithium Ion 10-DFN (3x3) |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max: | 1A |
| Battery Pack Voltage: | 4.242V |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
| Base Part Number: | NCP1835 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1835MN24T2, use the request quote form to request NCP1835MN24T2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1835MN24T2.The price and lead time for NCP1835MN24T2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1835MN24T2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
