NCP1800DM41R2G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1800DM41R2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1800DM41R2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NCP1800DM41R2G |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Max): | 16V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | Micro8™ |
| Series: | - |
| Programmable Features: | Current |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Other Names: | NCP1800DM41R2GOS NCP1800DM41R2GOS-ND NCP1800DM41R2GOSTR |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells: | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface: | - |
| Fault Protection: | Over Voltage |
| Detailed Description: | Charger IC Lithium Ion Micro8™ |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max: | 1A |
| Battery Pack Voltage: | 4.1V |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
| Base Part Number: | NCP1800 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NCP1800DM41R2G, use the request quote form to request NCP1800DM41R2G pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1800DM41R2G.The price and lead time for NCP1800DM41R2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1800DM41R2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
