NCP1400ASN45T1
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NCP1400ASN45T1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1400ASN45T1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCP1400ASN45T1
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG BOOST 4.5V 0.1A 5TSOP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):4.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):0.8V
Voltage - Input (Max):4.5V
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Function:Step-Up
Frequency - Switching:180kHz
Detailed Description:Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 4.5V 1 Output 100mA (Switch) SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Current - Output:100mA (Switch)