NCP1400ASN25T1
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
NCP1400ASN25T1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NCP1400ASN25T1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NCP1400ASN25T1
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG BOOST 2.5V 80MA 5TSOP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 3000 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):0.8V
Voltage - Input (Max):2.5V
Topology:Boost
Synchronous Rectifier:No
Supplier Device Package:5-TSOP
Series:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:NCP1400ASN25TOSCT
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Function:Step-Up
Frequency - Switching:180kHz
Detailed Description:Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 80mA (Switch) SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Current - Output:80mA (Switch)