MRF160
Bel Fuse, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRF160 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRF160 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRF160 |
|---|---|
| Manufacturer | Bel Fuse |
| Description | Fuse Micro Fast Acting 0.16A 250V Radial 8.35 X 7.7mm Thermoplastic Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.304 | $0.274 | $0.247 | $0.242 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 28V |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 65V |
| Transistor Type: | N-Channel |
| Supplier Device Package: | 249-06, Style 3 |
| Series: | - |
| Power - Output: | 4W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 249-06 |
| Other Names: | 1465-1159 |
| Noise Figure: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain: | 18dB |
| Frequency: | 30MHz ~ 500MHz |
| Detailed Description: | RF Mosfet N-Channel 28V 50mA 30MHz ~ 500MHz 18dB 4W 249-06, Style 3 |
| Current Rating: | 1A |
| Current - Test: | 50mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MRF160, use the request quote form to request MRF160 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRF160.The price and lead time for MRF160 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRF160.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
