MLP151M350EK1A
Cornell Dubilier Electronics
MLP151M350EK1A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLP151M350EK1A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLP151M350EK1A
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 150UF 20% 350V FLATPACK
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:350V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Series:MLP
Ripple Current @ Low Frequency:1.2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.4A @ 20kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:FlatPack, Tabbed
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):1 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:150µF 350V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:150µF