MLP143M035EB1A
Cornell Dubilier Electronics
MLP143M035EB1A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLP143M035EB1A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLP143M035EB1A
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 14000UF 20% 35V FLATPCK
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Series:MLP
Ripple Current @ Low Frequency:8.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.6A @ 20kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:FlatPack, Tabbed
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):35 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:14000µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 35 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:14000µF