MLP152M080EK0D
Cornell Dubilier Electronics
MLP152M080EK0D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLP152M080EK0D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLP152M080EK0D
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM 1500UF 20% 80V FLATPACK
Data sheet
Voltage - Rated:80V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Series:MLP
Ripple Current @ Low Frequency:3.6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.2A @ 20kHz
Package / Case:FlatPack, Tabbed
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):106 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:1500µF 80V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 106 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1500µF