MLL1300S
Agastat Relays / TE Connectivity
MLL1300S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MLL1300S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MLL1300S
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description SWITCH SLIDE SP3T 300MA 4V
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:4V
Termination Style:Gull Wing
Switch Travel:1.50mm
Switch Function:On-On-On
Series:MLL
Packaging:Bulk
Other Names:1437575-3
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Operating Force:150gf
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Mechanical Life:10,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:10,000 Cycles
Detailed Description:Slide Switch SP3T Surface Mount, Right Angle
Current Rating:300mA (DC)
Contact Timing:Not Specified
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Silver
Circuit:SP3T
Actuator Type:Standard
Actuator Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Actuator Length:1.50mm