MKT1817239256G
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MKT1817239256G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MKT1817239256G
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 3900PF 20% 250VDC RAD
(In US Dollars)
1750 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Series:MKT1817
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Other Names:1817239256G
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:3900pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:3900pF