MDF7-10P-2.54DS(56)
Hirose
MDF7-10P-2.54DS(56)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MDF7-10P-2.54DS(56) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MDF7-10P-2.54DS(56)
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd
Description CONN HDR 10POS 2.54MM
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - DC Spark Over (Nom):Brass
Type Attributes:-
Termination:Solder
Style:Board to Board
Stacking Direction:Male Pin
Shrouding:0.100" (2.54mm)
Shield Termination:Square
Series:MDF7
Row Spacing - Mating:Unshrouded
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:-
Pitch - Connector:250V
Overall Contact Length:0.130" (3.30mm)
Other Names:547-0165-5-56
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Number of Rows:1
Number of Positions:10
Number of Contacts:-
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material - Insulation:All
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Manufacturer Part Number:MDF7-10P-2.54DS(56)
Length - Post (Mating):-
Insulation Material:-
Insulation Height:-
Features:-
Expanded Description:10 Positions Header Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Current Rating:3A
Current - Max/Contact:-
Contact Length - Post:0.292" (7.42mm)
Contact Length - Mating:-
Contact Finish Thickness - Post:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Mating:Gold
Contact Finish - Post:30µin (0.76µm)
Contact Finish - Mating:0.157" (4.00mm)